درمان های طبیعی برای کودکان نوپایی که دچار عفونت مخمری شده اند چیست؟

زمانی که نوعی مخمر به نام کاندیدا رشد می کند و از کنترل خارج می شود می تواند عفونتی در بدن افراد شکل گیرد. عفونت مخمری بسیار شایع است و می تواند دردناک و خارش دار باشد. عفونت مخمری می تواند کودکان و بزرگسالان را تحت تاثیر خود قرار دهد اما نوزادان و کودکان کم سن و سال نیز ممکن است چنین شرایطی را تجربه کنند. دانشمندان سعی می کنند اطلاعات بیشتری در مورد اکوسیستم داخلی بدن به دست آورند. با اینحال درمان های خانگی و طبیعی زیادی برای بهبود این نوع عفونت وجود دارد. شواهد واضحی وجود ندارد که نشان دهد این درمان های تکمیلی موثر هستند اما برخی از تحقیقات از این موارد پشتیبانی می کند.

چگونه کودکان نوپا دچار عفونت مخمری می شوند؟

مخمرها در هر جایی از بدن حضور دارند. آن ها ممکن است در ابتدا روی پوست دیده شوند. این موارد دنبال محیط گرم و مرطوب می گردند. به همین خاطر عفونت در نواحی از بدن که مرطوب است بهتر رشد و توسعه پیدا می کند. زیر بغل و نواحی زیر پوشک بچه بهترین مکان برای رشد مخمرهاست. در ادامه سعی می کنیم برخی از علل رایج عفونت مخمری در کودکان نوپا را با هم مرور کنیم.

پوشک بچه:

پوشک ها اصلی ترین علت ایجاد عفونت مخمری در کودکان و کودکان نوپاست. مهم تر از همه این است که عفونت می تواند در پوشک مرطوب رشد کند. خطر عفونت مخمری در پوشک های یکبار مصرف و پوشک های دیگر بالاست.

آنتی بیوتیک ها:

مصرف آنتی بیوتیک نیز می تواند تعادل بین باکتری ها و مخمرها را از بین ببرد. هدف از مصرف آنتی بیوتیک ها کشتن باکتری هاست. این ها برای کشتن باکتری های مضری که در طول عفونت تکثیر می شوند بسیار مفید هستند و می توانند سلامت کامل فرد را به او باز گردانند. با اینحال آنتی بیوتیک ها می توانند باکتری هایی که در فعالیت روزمره بدن دخیل هستند را نیز از بین ببرند. مرگ باکتری های خوب می تواند باعث ایجاد عدم تعادل بین مخمرها و باکتری ها باشد. به همین خاطر کودکان نوپایی که آنتی بیوتیک مصرف می کنند نیز ممکن است به همین خاطر دچار عفونت مخمری شوند. بزرگسالانی که از انتی بیوتیک استفاده می کنند نیز در همین خطر هستند.

عفونت مخمری در برابر راش ناشی از پوشک:

برخی از افراد ممکن است عفونت مخمری را با سایر راش هایی که به خاطر پوشک رخ می دهد اشتباه بگیرند. شایع ترین نوع راش پوشک بسیار دردناک است اما شرایط حادی نیست و می تواند باعث تحریک پوست شود.

اگر راش به صورت نقطه های قرمز کوچک در اطراف لبه ها باشد به احتمال زیاد عفونت مخمری است.

درمان های خانگی و طبیعی

درمان عفونت مخمری معمولا ارزان و راحت است. برخی از اوقات تسکین نشانه ها بسیار راحت تر از آن چیزی است که فکر می کنید. افراد به طور سنتی درمان های خانگی را برای تسکین نشانه های عفونت مخمری به کار می برند:

– سرکه سیب: یک پیمانه سرکه سیب طبیعی را به حمام کودک اضافه کنید

– سیر: می توانید یک حبه سیر خام را در غذاهای کودک اضافه کنید

– روغن درخت چای: می توانید نصف پیمانه آب را بجوشانید و اجازه دهید خنک شود. 5 قطره روغن درخت چای را به آن اضافه کنید و از این محلول برای شستن ناحیه مدنظر استفاده نمایید.

– جوی دوسر: جوی دوسر نیز می تواند به تسکین نشانه های عفونت مخمری کمک کند.

– روغن ارگانو: برخی از شواهد نشان می دهد این روغن درمان موثری برای عفونت های قارچی است. با اینحال شواهد بیشتری برای استفاده از این درمان در انسان ها نیاز است.

این درمان های خانگی علمی نیستند و شواهد علمی زیادی از آن ها پشتیبانی نمی کند. اگر کودک شما به این مواد حساسیت دارد از آن ها استفاده نکنید.

پیشگیری

اگرچه عفونت مخمری قابل درمان است اما باید از بروز آن پیشگیری کرد. تعویض پوشک به طور منظم و تمیز نگه داشتن پوست زیر آن می تواند از بروز چنین عفونت هایی پیشگیری کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

کودکان نوپا بسیار اسیب پذیر هستند زیرا در شناسایی احساسات و بیان آن به دیگران مشکل دارند. بیشتر عفونت های مخمری حدود 2 هفته طول می کشد اما به کمک درمان های ضد قارچی مناسب باید در طول 2 الی 3 روز بهبود یابد. درمان های خانگی نیز می تواند نشانه ها را تسکین ببخشد. برخی از اوقات عفونت مخمری ممکن است مدت زمان بیشتری طول بکشد. اگر چنین بود حتما با یک پزشک مشورت کنید. اگر شرایط زیر را مشاهده کردید با پزشک صحبت نمایید:

– توسعه عفونت به بخش های بزرگ تر
– بدتر شدن نشانه ها
– بروز نشانه های جدید
– گرم و متورم شدن ناحیه مدنظر
– ترشح مایعات

درمان های پزشکی احتمالی

داروهای ضد قارچی درمان های اصلی برای عفونت مخمری هستند و می توان آن ها را طبق تجویز پزشک مصرف کرد.هرگز خودسرانه از داروهای خاص برای کودک خود استفاده نکنید زیرا می تواند عواقب بدی برایتان داشته باشد.

نتیجه گیری

عفونت مخمری در کودکان نوپا باعث ناراحتی آن ها می شود اما بسیار درمان پذیر است. بیشتر افراد از درمان های خانگی تایید شده برای درمان چنین شرایطی استفاده می کنند.

شواهد موجود نشان می دهد این درمان ها روش امنی برای درمان عفونت مخمری هستند. با اینحال بهتر است قبل از هر کاری با پزشک مشورت کنید.

Original Article