علت خونریزی از واژن چیست؟

بیشتر زنان در دوران باروری خود با چرخه های عادت ماهیانه مواجه می شوند که در برگیرنده خونریزی از واژن است. با اینحال زنان در هر سنی می توانند خونریزی واژن غیر طبیعی را هم تجربه کنند که در برگیرنده لکه بینی بین دوره های قاعدگی است . خونریزی از واژن برای اینکه به عنوان یک موضوع غیر طبیعی در نظر گرفته شود باید خارج از راهنمای خونریزی طبیعی در دوران قاعدگی رخ دهد. این موضوع می تواند به معنای خونریزی زیاد در طول قاعدگی یا لکه بینی در بین دوره ها باشد. خونریزی یا لکه بینی غیر عادی در زنان ممکن است در هر سنی رخ دهد. این شرایط ممکن است نشانه یک شرایط پزشکی حاد باشد. اگر خونریزی را تجربه می کنید که خارج از دوره قاعدگی طبیعی شماست حتما با یک پزشک مشورت کنید.

چه چیزی می تواند باعث خونریزی از واژن شود؟

خونریزی از واژن چه طبیعی و چه غیر طبیعی ممکن است در هر بخشی از زندگی رخ دهد. به عنوان مثال فرد ممکن است در دوران بارداری، قبل از یائسگی، یائسگی یا بعد از یائسگی این شرایط را تجربه نماید. علل احتمالی خونریزی از واژن عبارت است از :

– ضخیم شدن رحم
– پلیپ های رحم یا دهانه رحم
– فیبروئیدهای رحمی
– بارداری
– بارداری خارج از رحم
– سقط جنین
– سندرم تخمدان پلی کیستیک
– تماس جنسی از واژن
– اندومتریوز
– آتروفی واژنیال که در آن دیواره واژن نازک خشک و ملتهب می گردد

شرایط پزشکی زمینه ای :

– بیمار سلیاک یا حساسیت به گلوتن
– بیماری کبدی یا کلیوی
– کاهش تعداد پلاکت های خونی

عفونت ها و بیماری های انتقال یافته از طریق روابط جنسی:

– کلامیدیا
– سوزاک
– بیماری التهابی لگن
– واژینوز باکتریایی

مشکلات تیروئیدی:

– پرکاری تیروئید
– کم کاری تیروئید

داروها و دستگاه ها:

– تامپونی که در واژن باقی می ماند
– IUD
– درمان سرطان سینه

شرایط سرطانی و پیش سرطانی:

– سرطان دهانه رحم
– سرطان تخمدان
– سرطان واژن

ترومای فیزیکی:

– آسیب شدید به واژن
– سوء استفاده جنسی

فاکتورهای خطر

شرایط پزشکی خاص، عادت ه و انتخاب های سبک زندگی می تواند خطر خونریزی غیر عادی از واژن را افزایش دهد. این شرایط عبارتند از:

– سن: خونریزی غیر عادی ممکن است در زنان جوانتر رایج تر باشد.

– سلامت سیستم تولید مثل

– سرطان های خاصی همچون سرطان تخمدان، سرطان دهانه رحم، سرطان رحم

– اختلالات خونریزی

– اضافه وزن داشتن

– سابقه ارتباط جنسی با افراد متعدد

– سابقه بیماری های عفونی منتقل شده از طریق روباط جنسی

– استفاده از برخی داروها

– مصرف مکمل هایی همچون جنسینگ یا سویا

6 نکته طبیعی برای حفظ سلامت جنسی و سیستم تولید مثل در زنان

سالانه لگن خود را مورد بررسی قرار دهید:

اولین معاینه لگنی زن باید قبل از رسیدن به 21 یا زمانی که فرد از لحاظ جنسی فعال می شود رخ دهد. این بررسی بدون درد است و تنها چند دقیقه زمان نیاز دارد. برای بیشتر زنان چنین معاینه ای استرس زا و موجب خجالت است اما پزشک باید اینکار را انجام دهد.

رابطه جنسی سالمی داشته باشید:

بیماری ها و عفونت هایی که از طریق روابط جنسی به فرد منتقل می شود جزو فاکتورهای خطر بزرگ برای خونریزی واژینال هستند. استفاده از کاندوم می تواند از شما در برابر این بیماری ها محافظت کند.

از روش های ضد بارداری مناسب استفاده کنید:

اگر قصد باردار شدن ندارید با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین روش پیشگیری از بارداری را برای شما تجویز کند. این روزها گزینه زیادی برای پیشگیری از بارداری وجود دارد:

– IUD
– کلاهک دهانه رحم
– دیافراگم
– کاندوم زنانه یا مردانه
– پرهیز ار برقراری رابطه جنسی

غذاهای سالمی مصرف کنید:

رژیم غذایی سرشار از مواد مغذی همچون سبزیجات و میوه ها، ماهی های سالم، مرغ و بوقلمون، لبنیات و سایر موارد می تواند به کاهش وزن یا حفظ وزن سالم در بدن کمک کند. اگر قرص های ضد بارداری مصرف می کنید یا در معرض بیماری عفونت های مخمری هستید سعی کنید از رژیم غذایی خاصی استفاده نمایید. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد قرص های ضد بارداری در برخی از افراد می تواند عفونت مخمری را افزایش دهد. همچنین برخی از متخصصان بر این باورند که مصرف آنتی بیوتیک ها می تواند باعث ایجاد عفونت مخمری شود.

از مکمل های غذایی استفاده کنید:

پروبیوتیک ها مزایای زیادی برای بدن دارند. این مواد می توانند با عفونت مخمری مبارزه کنند و به تعادل سطح PH در واژن کمک نمایند. پروبیوتیک ها می توانند افسردگی و اضطراب را هم کاهش دهند.

اسیدهای چرب امگا 3:

تحقیقات انجام شده نشان می دهد مصرف 1 الی 2 گرم از اسیدهای چرب امگا 3 در روز می تواند به تسکین نشانه های پیش از قاعدگی کمک کند. این ماده به بهبود جریان خون، سلامت قلب و سایر موارد هم کمک خواهد کرد.

تمرین ورزشی را فراموش نکنید:

زنان سالم باید حداقل 150 دقیقه ورزش هوازی متوسط را هر هفته در برنامه خود داشته باشند تا بتوانند با بیماری های خاصی مبارزه کنند، ورزش سالمی داشته باشند و از استرس خود بکاهند. شما می توانید از ورزش های مختلفی در برنامه خود استفاده کنید. پیاده روی، دویدن، شنا کردن، بازی تنیس و سایر موارد برای بدن بسیار مفید خواهد بود. سعی کنید هر هفته زمانی را برای انجام تمرینات ورزشی منظم اختصاص دهید و از مزایای آن برای سلامتی بهره مند شوید.

Original Article