چگونه از شر جوش های پر شده از خون خلاص شویم؟

برآمدگی ها و جوش های پر شده از خون معمولا بدین خاطر توسعه پیدا می کنند که فرد یک جوش معمولی را فشار می دهد و می ترکاند.

خوشبختانه روش های زیادی برای درمان آکنه و سایر انواع برآمدگی ها وجود دارد و می توان از بروز برآمدگی های پر شده از خون نیز پیشگیری کرد. بیش از 80 درصد افراد 11 الی 30 ساله برآمدگی و جوش را در برهه ای از زندگی خود تجربه خواهند کرد.

علل

جوش های پر شده از خون بعد از اینکه فرد جوش را می ترکاند یا فشار می دهد ایجاد می شود. فشار دادن برآمدگی یا جوش باعث میشود مایع زردرنگ موجود در آن خارج شود. ترومایی که به خاطر فشار دادن ایجاد می شود موجب می گردد رگ های خونی زیر آن بترکد و محل مدنظر با خون پر شود. جوش های معمولی زمانی رخ می دهد که منافذ موجود بر روی پوست با باکتری، عرق یا سایر موارد مسدود شود. آکنه های بسیار شدید ممکن است به خاطر تغییرات هورمونی در افراد ایجاد شود.

درمان

بیشتر اوقات جوش های پرشده از خون خود به خود بهبود پیدا می کنند. اگر فردی جوش را قبل از درمان آن بترکاند ممکن است باکتری ها را به سایر بخش های صورت و بدن نیز توسعه دهد.

به همین خاطر باید نواحی که جوش دارند را تمیز نگه دارید و آن ها را دوبار در روز شستشو دهید.

جوش های پر شده از خون که عود می کنند یا به درمان مقاومت می نمایند باید با موارد زیر درمان کرد:

درمان های بدون نسخه:

درمان های بدون نسخه زیادی برای جوش ها وجود دارد که در ادامه برخی از آن ها را با هم مرور می کنیم:

– رتنوئیدهای موضعی: این داروهای مبتنی بر ویتامین A می توانند تولید چربی در پوست را کمتر کنند و از مسدود شدن منافذ جلوگیری نمایند.

– سالیسیلیک اسید: این پماد می تواند سلول های مرده پوست را از بین ببرد. این گزینه بر روی آکنه های بدون التهاب همچون جوش های سر سفید و سرسیاه بهترین عملکرد را دارد.

داروهای تجویزی:

– آنتی بیوتیک ها: معمولا به عنوان قرص در روز مصرف می شوند و می توانند باکتری هایی که باعث ایجاد جوش شده اند را نابود سازند. افراد می توانند به دستور پزشک از پمادها و مایعات آنتی بیوتیکی نیز بر روی پوست استفاده کنند.

– قرص های ضد بارداری: در زنان و نوجوانان، تغییر در سطح هورمون ها می تواند به توسعه آکنه منجر شود.در این شرایط می توان به دستور پزشک از قرص های ضد بارداری استفاده کرد.

فرایندهای پزشکی:

در برخی از شرایط پزشک توصیه می کند افرادی که جوش پر شده از خون شدیدی دارند برخی از فرآیندهای پزشکی را دنبال نمایند. این فرآیندها عبارتند از :

– تخلیه کردن: این کار در برگیرنده تخلیه مایع و سایر باقی مانده های کیست برای کاهش خطر ابتلا به عفونت و کاهش درد و التهاب است. پزشک ممکن است داروهایی را به کیست تزریق کند تا فرآیند درمان را تسریع نماید

– لیزردرمانی: در این شرایط از نور لیزر بر روی پوست برای کاهش یا حذف باکتری های ایجادکننده آکنه از روی پوست استفاده می شود.

درمان های خانگی

دارو یا روش های درمانی در بیشتر موارد لازم و ضروری نیستند. بیشتر درمان های خانگی نشانه ها را تسکین می بخشند و فرایند درمان را تسریع می کنند.بیشتر افراد می توانند از درمان های خانگی برای درمان جوش پر شده از مایع استفاده کنند:

از محصولات مرتبط با صورت با احتیاط استفاده کنید:

بیشتر محصولاتی که برای پوست صورت تهیه می شوند باعث تحریک پوست می گردند و موجب بروز آکنه می شوند. این محصولات در برگیرنده محصولات آرایشی دارای چربی و محصولات خوشبو هستند.

همیشه به دنبال شوینده ها، مرطوب کننده ها و کرم های ضد آفتابی باشید که عاری از بو هستند و برای پوست های حساس مفیدند.

تکنیک های اصلی برای حفظ بهداشت:

پوست صورت خود را روی دوبار باآب ولرم و شوینده و صابون ملایم بشویید. بین این شستشوها مطمئن شوید که پوست تمیز و خشک است و موها از روی صورت برداشته شده اند. اگر جوشی روی صورت خود دارید به آن ها دست نزنید.

یخ:

یخی را در حوله تمیز قرار دهید و آن را به مدت 15 دقیقه روی جوش پر شده از خون بگذارید. این درمان درد و تورم را کاهش می دهد.

پماد حاوی روی:

پمادهای موضعی حاوی روی همچون روی اکسید درمان های خانگی محبوبی برای آکنه و جوش های پر شده از خون هستند.

روغن درخت چای:

روغن درخت چای می تواند آکنه خفیف تا متوسط را درمان کند. یکی از مطالعات انجام شده نشان می دهد روغن درخت چای 5 درصد یک روش موثر برای درمان آکنه است.

نتیجه گیری

آکنه یکی از شرایطی است که در بیشتر افراد دیده می شود. جوش های پر شده از مایع به خاطر فشار دادن یا ترکاندن جوش های معمولی رخ می دهد و می تواند باعث آزار و اذیت فرد شود. فشار دادن مکرر جوش می تواند به زخمی شدن پوست منجر گردد و باید از انجام اینکار خودداری شود.
اگر جوشی روی صورت دارید از فشار دادن آن پرهیز کنید. اگر آکنه شما شدید و دائمی است یا با نشانه های عفونت همچون موارد زیر همراه است به پزشک مراجعه کنید:

– تب
– چرک
– قرمزی اطراف پوست

خوشبختانه روش های درمانی زیادی برای جوش های پر شده از خون وجود دارد. شما می توانید از درمان های خانگی یا تجویزی استفاده کنید.

Original Article