چگونه مشکلات تنفسی را در کودکان درمان کنیم؟

بیشتر کودکان گاه به گاه با مشکلات تنفسی دست و پنجه نرم می کنند. چنین شرایطی معمولا موقتی است اما می تواند به موقعیت خطرناک و حادی تبدیل شود. رایج ترین علت مشکلات تنفسی در کودکان سرماخوردگی معمولی، اسم، عفونت های ریوی است. در برخی از شرایط نیز مشکلات تنفسی ناگهانی می تواند به خاطر مشکلات حاد جسمی رخ دهد. بسته به علتی که باعث ایجاد مشکلات تنفسی شده است کودک ممکن است نشانه های متعددی را تجربه کند. مشکلات خفیف تنفسی در کودکان را می توان در منزل با تغییرات ساده در سبک زندگی و درمان های خانگی بهبود بخشید. برخی از درمان ها باعث ایجاد بهبود در کودک می شوند اما اگر نشانه ها بدتر شد یا بهبود پیدا نکرد باید با پزشک تماس بگیرید. اگر کودک شما در گریه کردن و صحبت کردن به خاطر مشکلات تنفسی دچار مشکل شد یا مشکلات حادتری داشت بلافاصله با پزشک مشورت کنید. درمان هایی که در ادامه بیان می کنیم تنها برای مشکلات خفیف است.

اتاق بخاری در منزل ایجاد کنید

بخار ایجاد شده از دوش آب داغ می تواند احتباس را تسکین ببخشد و نفس کشیدن را کمی راحت تر نماید. گرمای این رطوبت نیز باعث نازک شدن مخاط می شود و آن ها را راحت تر از قبل به بیرون از بدن هدایت می نماید.

برای اینکار در حمام دوش آب داغ را باز کنید و درب ها را ببندید. حالا برای چند دقیقه به همراه کودک خود در این بخار بنشینید و پشت او را بمالید.

از مرطوب کننده استفاده کنید

برای اینکه نفس کشیدن برای کودک راحت تر باشد، می توانید از مرطوب کننده در منزل استفاده کنید تا رطوبت هوا تامین شود. هوای خشک مسیرهای بینی را تحریک می کند. با اینحال هوای مرطوب می تواند به نازک شدن مخاط و کاهش احتباس کمک نماید. جایی که کودک می خوابد یک دستگاه مرطوب کننده هوا قرار دهید. اگر این دستگاه را ندارید یک کاسه را از آب داغ پر کنید و در اتاق قرار دهید. مطمئن شوید که این کاسه را در مکان امنی قرار می دهید.

از دهیدراسیون پیشگیری کنید

زمانی که می خواهید مشکلات تنفسی کودک را حل کنید، مطمئن شوید که مایعات زیادی به او می دهید. اینکار می تواند از دهیدراسیون جلوگیری می کند و می تواند شرایط را بهبود ببخشد. داشتن آب کافی در بدن به کودک کمک می کند راحت تر از شر احتباس مایعات خلاص شود.

در طول روز از نور خورشید استفاده کنید

اگر کودک شما اغلب از مشکلات تنفسی رنج می برد، این موضوع ممکن است به خاطر کمبود ویتامین D در بدن او باشد.

یکی از مطالعات انجام شده در سال 2015 نشان می دهد مصرف ویتامین D کافی در بدن می تواند یک روش موثر برای مبارزه با عفونت های تنفسی در کودکان باشد. نور خورشید به بدن کمک می کند ویتامین D کافی تولید نماید. به همین خاطر بهتر است در طول روز به کودک خود اجازه دهید در بازه های زمانی مشخص زیر نور خورشید قرار گیرد. فقط مطمئن شوید که کودک در گرمای زیاد نور خورشید قرار نمی گیرد زیرا اینکار به پوستش اسیب وارد می کند. بهترین زمان برای استفاده از نور خورشید، صبح است.

عسل

عسل درمان خانگی امنی برای کودکان یکسال به بالاست. این ماده خاصیت آنتی باکتریایی، آنتی اکسیدانی و تقویت کنندگی سیستم ایمنی را دارد و می تواند فرآیند درمان را تسریع نماید. دو قاشق چایخوری عسل را با یک قاشق چایخوری آب لیموی تازه ترکیب کنید و هر چند ساعت یکبار به کودک بدهید. همچنین می توانید یک لیوان شیر گرم به همراه عسل به کودک خود بدهید. فقط به خاطر داشته باشید که هرگز عسل را به کودکان زیر یک سال ندهید.

زنجبیل

زنجبیل خاصیت ضد التهابی، آنتی باکتریایی و ضد ویروسی دارد. همه این خواص به زنجبیل کمک می کند با عفونت های مجاری تنفسی مبارزه نماید.

– برای کودکان یک ساله یا بالاتر، مقادیر مساوی از آب زنجبیل، آب انار و عسل را ترکیب کنید. یک قاشق غذاخوری از این ترکیب را سه بار در روز به کودک بدهید.

– همچنین می توانید از شکلات های تهیه شده از زنجبیل هم استفاده کنید.

سوپ مرغ گرم

برای کودکانی که سن بیشتری دارند سوپ خانگی مرغ که به صورت گرم سرو می شود می تواند یک گزینه عالی برای بهبود عفونت های دستگاه تنفسی و مشکلات مرتبط با آن باشد. سوپ مرغ بسیار مغذی است و می تواند به کاهش احتباس نیز کمک کند.

زردچوبه

یکی دیگر از درمان های خانگی عالی برای کودکانی که در تنفس مشکل دارند استفاده از زردچوبه است. زردچوبه خاصیت ضد التهابی دارد و به کاهش التهاب در مسیرهای هوایی و ریه ها کمک می کند. یک پیمانه آب را با یک دوم قاشق چایخوری پودر زردچوبه ترکیب کنید.آن را در ماهیتابه گرم کنید و اجازه دهید بجوشد، سپس آن را خنک کنید و به کودک بدهید/ اگر کودک شما یکساله یا بالاتر از آن است می توانید یک قاشق چایخوری پودر زردچوبه و دو قاشق چایخوری عسل را با هم ترکیب کنید و به کودک خود بدهید.

همانطور که مشاهده کردید روش های زیادی برای درمان خانگی مشکلات تنفسی در کودکان وجود دارد . اما به خاطر داشته باشید برخی از مشکلات تنفسی نیازمند درمان پزشکی هستند. اگر نشانه ها زیاد طول کشید حتما با پزشک مشورت کنید.

Original Article